Principal Analize

Nu există alergii!

Tabletele conțin diclorhidrat de levocetirizină ca ingredient activ, precum și componente suplimentare: lactoză monohidrat, stearat de magneziu, amidon de porumb, amidon glicolat de sodiu (tip A), celuloză microcristalină, dioxid de siliciu coloidal.

Aleron este disponibil sub formă de pilule care acoperă coaja. Într-un blister - câte 10 comprimate fiecare, într-o cutie de carton - 1 sau 3 blistere.

Antiallergic, care aparține grupului de medicamente antihistaminice de 3 generații. Substanța activă a lui Aleron, levocetirizina, enantiomerul de cetirizină R. Această substanță este un derivat activ al hidroxizinei. Medicamentul oferă efecte antipruritice, anti-alergice, anti-exudative, antiinflamatorii asupra organismului. Există, de asemenea, un efect pronunțat antihistaminic. Levocetirizina blochează receptorii H1-histaminici periferici și previne eliberarea histaminei datorită stabilizării membranelor celulare. Există o selectivitate ridicată a levocetirizinei în raport cu receptorii H1-histamină, un efect pronunțat de blocare în raport cu ei.

Medicamentul nu are nici un efect asupra receptorilor serotoninei și M-colinergici.

Pentru a obține un efect clinic, este suficient să existe de două ori cantitatea de levocetirizină comparativ cu cetirizina, datorită faptului că levocetirizina formează o legătură mai pronunțată cu receptorii. Sub influența medicamentului, producția de chemokine și citokine proinflamatorii este redusă, chemotaxia și aderența eozinofilelor, expresia moleculelor de adeziune este inhibată. Sub influența levocetirizinei, eliberarea dependentă de IgE a histaminei, a prostaglandinei D2 și a leucotrienelor C4 este redusă. De asemenea, medicamentul are un efect deprimant asupra factorului de activare a pielii și a trombocitelor.

Ca rezultat, comprimatele de Aleron fac posibilă atenuarea semnificativă a severității diferitelor reacții alergice (inclusiv rinita alergică). Persoanele care suferă de alergii sezoniere pot utiliza acest medicament ca mijloc de prevenire a manifestărilor alergice.

Instrumentul este eficient în manifestările de urticarie rece, cu astm bronșic. În același timp, levocetirizina nu inhibă sistemul nervos central, nu este toxic pentru inimă.

Farmacocinetica și farmacodinamica

După ingerare, medicamentul este absorbit rapid în tractul gastrointestinal, absorbția alimentelor are un efect redus asupra absorbției sale, doar într-o anumită măsură reduce viteza de absorbție. Nivelul de biodisponibilitate a levocetirizinei este de 100%. Cea mai mare concentrație de substanță activă din sânge este observată după 0,9-1 oră, se leagă la proteinele sanguine cu 90%. O mică parte a substanței este metabolizată în ficat, ca urmare a formării unui metabolit inactiv. Timpul de înjumătățire din organism este de 7-10 ore. Timp de 96 de ore, este complet eliminat din organism. În principal, se excretă prin rinichi, o mică parte (aproximativ 13%) este excretată din corpul uman prin intestine.

Indicații pentru utilizare

Este prescris în scopul tratamentului, precum și în prevenirea bolilor alergice care au un curs acut și cronic. Medicamentul este indicat pentru astfel de boli:

  • conjunctivită, rinită alergică;
  • urticarie;
  • febra fanului;
  • angioedem;
  • dermatoza alergică, pentru care există simptome de arsură, mâncărime, erupții pe piele și mucoase.

Nu poate fi utilizat pentru tratamentul lui Aleron în astfel de boli și afecțiuni:

  • un nivel ridicat de sensibilitate la componentele agentului și la derivații de piperazină;
  • insuficiență renală severă;
  • intoleranță la galactoză, digestie deteriorată a galactozei și a glucozei;
  • vârsta de până la 6 ani.

Aceste efecte secundare sunt susceptibile să apară în cazul tratamentului cu medicamente:

  • Sistemul cardiovascular: un sentiment de palpitații.
  • SNC: oboseală severă, somnolență, cefalee, slăbiciune, agresivitate, convulsii, anxietate.
  • Sistemul hepatobilar: hepatită.
  • Viziune: vedere încețoșată.
  • Sistemul imunitar: anafilaxie, edem;
  • Sistemul respirator: scurtarea respirației.
  • Tractul gastro-intestinal: greață, gură uscată.
  • Piele: urticarie, erupție trecătoare pe piele.
  • Alte manifestări: dureri abdominale, creștere în greutate, mialgie.

Instrucțiuni pentru Aleron (Metodă și doză)

Instrumentul este alocat pacienților adulți, precum și copiilor care au împlinit deja vârsta de 6 ani. Este necesar ca tabletele să fie luate în interior, spălate în abundență cu lichid. Doza și durata cursului tratamentului sunt determinate de medic în funcție de diagnostic. De regulă, 1 comprimat de 5 mg este administrat o dată pe zi. Doza cea mai mare pentru un adult este de 10 g de medicament pe zi.

Instrucțiunile pentru utilizarea lui Aleron stipulează că, pentru un contact scurt cu un alergen, tratamentul durează 7 zile; în cazul în care o persoană suferă de febra fânului, durata tratamentului poate dura 3-6 săptămâni. Dacă există o astfel de nevoie, cursul terapiei poate dura până la 6 luni. De droguri Aleron Neo este luată în mod similar.

Persoanele care suferă de insuficiență renală, doza trebuie ajustată. Atunci când încălcările funcțiilor hepatice au aplicat doza obișnuită.

Atunci când se administrează doze mari de medicament, sa observat o somnolență severă sau o stare de supraexcitație, care a fost ulterior înlocuită de somnolență. În caz de supradozaj, este necesară spălarea stomacului pacientului, administrarea unui enterosorbant și continuarea tratamentului simptomatic.

Nu s-au observat interacțiuni dacă levocetirizina și agenții al căror metabolism este asociat cu sistemul citocromului P450 au fost utilizați simultan. Dar, cu utilizarea repetată a teofilinei, se reduce într-o oarecare măsură clearance-ul levocetirizinei. Nu luați Aleron și sedative în același timp. Levocetirizina nu crește efectul etanolului.

Aleron este disponibil fără prescripție medicală.

Aleron trebuie depozitat într-un loc uscat și întunecat, iar temperatura nu trebuie să depășească 25 de grade Celsius.

Puteți stoca medicamentul timp de 2 ani.

Acordate cu atenție persoanelor care suferă de insuficiență renală, pacienții vârstnici. Nu trebuie să beți alcool în timpul tratamentului cu Aleron.

Nu este recomandat să interacționați cu utilajele periculoase și să conduceți vehicule în timpul perioadei de tratament cu acest medicament.

Analoguri Meciuri conform codului ATC al nivelului 4:

Există o serie de instrumente care sunt analogice ale drogului Aleron. Acestea sunt pregătirile lui Aleron Neo, Alerszin, Glentset, Tsetera, Xizal, Tsetrilev și alții.

Aceste medicamente au un efect similar, dar pot fi utilizate pentru boli specifice numai după acordul unui specialist.

Nu există date exacte privind eficacitatea și siguranța utilizării Aleron pentru copii sub vârsta de șase ani. Prin urmare, instrumentul este prescris numai pentru copii după 6 ani.

În timpul sarcinii și alăptării

Nu există suficiente date privind utilizarea medicamentului în timpul sarcinii și alăptării. Aleron este prescris pentru femeile gravide numai dacă eficacitatea potențială este mai mare decât riscul potențial. Levocetirizina trece în laptele matern, astfel încât pentru perioada de tratament, alăptarea trebuie oprită.

Recenzii ale lui Aleron

Opiniile lui Aleron sunt rare. Cu toate acestea, cei care au folosit aceste pastile pentru tratament, rețineți că medicamentul ameliorează eficient simptomele alergiilor și atenuează starea persoanelor care suferă de astfel de manifestări.

Aleron preț unde să cumpere

Costul comprimatelor Aleron este de la 220 de ruble, în Federația Rusă se poate cumpăra la cerere în farmaciile online. În Ucraina, drogul poate fi găsit în orice farmacie. Aleron preț în Harkov și în alte orașe variază de la 25 UAH. pentru 10 comprimate.

Apteka24

Aleron comprimate 5mg №30 Emkyor Pharmaceuticals / Actavis (India)

Tabelul Aleron Neo. 5mg №7Aktavis Group (Islanda)

Aleron comprimate 5mg №10 Emkyor Pharmaceuticals / Actavis (India)

Daleron S pachet junior 5g №10KRKA (Slovenia)

PaniApteka

Daleron C ambalaj 5g №10КРКА

Tabelul Aleron Neo. 5mg Nr.28 Emkyor Pharmaceuticals / Actavis

Tabelul Aleron Neo. 5mg Nr.28 Emkyor Pharmaceuticals / Actavis

Tabelul Aleron Neo. 5mg Nr.28 Emkyor Pharmaceuticals / Actavis

ATENȚIE! Informațiile despre droguri pe site sunt o referință și rezumat, colectate din surse disponibile publicului și nu pot servi drept bază pentru luarea deciziilor cu privire la utilizarea drogurilor pe parcursul tratamentului. Înainte de a utiliza medicamentul Aleron, asigurați-vă că vă consultați cu medicul dumneavoastră.

Manual de medicamente, instrucțiuni de utilizare, revizuiri ale medicamentelor, medicamente, evaluarea medicamentelor, revizuiri ale utilizatorilor și medicilor, instrucțiuni speciale, reacții adverse, supradozaj, utilizare, indicații

Căutare de droguri

Analoguri ALERON

L-CET LORATADIN TSETRIN EDEM TRIMISTINE CLARITIN LORDEZ FENISTIL ZIRTEK DEZAL SIRUP DIPROSPAN TSETRILEV NAZAREL RINITAL TRANEKSAM Toate analogiile

Blog-uri

Fenistil scade pentru copii

Cumpara farmacie Aleron:

Prețurile pentru ALERON

Drogul Aleron - medicament antialergic, aparținând grupului de medicamente antihistaminice de 3 generații. Aleron conține substanța activă levocetirizină - enantiomerul R de cetirizină, care este un derivat activ al hidroxizinei. Aleron are acțiune antialergică, antipruritică, antiinflamatoare și antiexudativă. În plus, medicamentul are un efect pronunțat antihistaminic. Mecanismul de acțiune al medicamentului este asociat cu capacitatea sa de a bloca receptorii periferici ai histaminei H1 și de a preveni eliberarea histaminei prin stabilizarea membranelor celulare mastocitare. Levocetirizina are o selectivitate ridicată pentru receptorii H1-histaminici, oferind un efect pronunțat de blocare, medicamentul nu afectează receptorii M-colinergici și serotoninici, precum și receptorii adrenergici (care sunt aproape de structură față de receptorii histaminei H1). Trebuie remarcat faptul că, pentru a obține efectul terapeutic al levocetirizinei, este necesar să se utilizeze jumătate din cantitatea de cetirizină, deoarece levocetirizina este capabilă să formeze o legătură mai stabilă cu receptorii. Cu utilizarea medicamentului, se observă, de asemenea, o scădere a eliberării citokinelor și chemokinelor proinflamatorii, inhibarea chemotaxiei și a adeziunii eozinofilelor și exprimarea moleculelor de adeziune. Levocetirizina ajută de asemenea la reducerea eliberării dependente de IgE a histaminei, a leucotrienelor C4 și a prostaglandinei D2, în plus, medicamentul inhibă factorul de trombocitoactivare a pielii. Datorită acestor modificări ale corpului, levocetirizina ajută la atenuarea fluxului de diverse reacții alergice (inclusiv rinită alergică), iar în caz de alergii sezoniere, levocetirizina poate fi folosită ca măsură preventivă pentru a preveni apariția reacțiilor alergice. Eficacitatea medicamentului pentru urticarie rece și atacuri de astm bronșic a fost de asemenea observată. Spre deosebire de generațiile anterioare de medicamente antialergice, levocetirizina nu are un efect depresant asupra sistemului nervos central. Levocetirizina nu are un efect toxic asupra inimii.

După administrarea orală, Aleron este bine absorbit în tractul gastro-intestinal, iar consumul de alimente nu are practic niciun efect asupra gradului de absorbție a levocetirizinei, dar reduce ușor viteza acesteia. Biodisponibilitatea levocetirizinei prin administrare orală atinge 100%. Concentrația maximă în plasma sanguină este observată după 0,9-1 ore de la administrare, pentru Levocetirizine, un grad ridicat de asociere cu proteinele plasmatice (până la 90%) este caracteristic. Medicamentul trece în laptele matern. O parte minoră a levocetirizinei este metabolizată în ficat prin O-dealchilare pentru a forma un metabolit inactiv. Sistemul citocrom P450 nu participă la procesul de metabolizare a levocetirizinei. Timpul de înjumătățire al medicamentului este de 7-10 ore, levocetirizina este complet excretată din organism în decurs de 96 de ore. Excreția medicamentului este, în principal, rinichii (până la 86% din doză). Hemodializa elimină aproximativ 10% din medicament. La pacienții cu insuficiență renală și clearance-ul creatininei sub 40 ml / min, excreția medicamentului este redusă (cu o creștere a concentrațiilor plasmatice).

Indicatii pentru utilizare: Aleronul este utilizat pentru tratamentul si prevenirea bolilor alergice acute si cronice, incluzand:

- rinită alergică și conjunctivită (inclusiv pe tot parcursul anului și sezonier);
- febra fanului;
- urticarie (inclusiv medicamentul utilizat pentru tratamentul pacienților cu urticarie idiopatică cronică);
- angioedem (angioedem);
- dermatoza alergică, care este însoțită de mâncărime, arsură și erupții pe diferite zone ale pielii și mucoaselor.

Mod de administrare: Medicamentul este utilizat pentru a trata adulții și copiii de peste 6 ani. Medicamentul este luat pe cale orală cu o cantitate suficientă de apă. Doza de medicament și durata cursului tratamentului sunt determinate de medicul care urmează, în mod individual, pentru fiecare pacient.

De obicei, prescris 1 comprimat de droguri 1 dată pe zi.
Pentru adulți, doza maximă de medicament este de 10 mg (2 comprimate) pe zi.

Durata tratamentului depinde de natura bolii, de obicei cu contact de scurtă durată cu alergenul, se recomandă administrarea medicamentului în decurs de 7 zile, febra fânului de la 3 până la 6 săptămâni. Dacă este necesar, cursul tratamentului poate fi prelungit la 6 luni.

Pacienții care suferă de insuficiență renală necesită ajustarea dozei. De aceea, atunci când clearance-ul creatininei este mai mic de 50 ml / min, se recomandă prescrierea a 1 comprimat de medicament 1 în 48 de ore și clearance-ul creatininei sub 30 ml / min - 1 comprimat de medicament 1 timp în 72 de ore. Pacienții cu insuficiență renală și clearance-ul creatininei sub 10 ml / min nu se recomandă să prescrie medicamentul Aleron.
La numirea medicamentului la pacienții cu insuficiență hepatică nu este necesară ajustarea dozei.

Reacții adverse: Medicamentul este, de obicei, bine tolerat de către pacienți, dar în cazuri izolate, astfel de efecte secundare au fost observate la utilizarea levocetirizinei:

- din partea sistemului nervos central: amețeli, cefalee, oboseală, insomnie, somnolență;
- din partea sistemului digestiv: greață, vărsături, uscăciunea gurii, creșterea poftei de mâncare, durere în regiunea epigastrică, modificări ale testelor funcției hepatice;
- altele: tahicardie, vedere încețoșată, sângerări nazale.

La pacienții cu hipersensibilitate la levocetirizină, cu utilizarea medicamentului, sa observat apariția pruritului, erupțiilor cutanate, urticarie, anafilaxie, angioedem și dificultăți de respirație.

Contraindicații: - Sensibilitate crescută la componentele derivatelor de medicamente și piperazină;

- formă severă de insuficiență renală (clearance-ul creatininei mai mic de 10 ml / min);
- intoleranță la galactoză, scăderea absorbției de glucoză și galactoză;
- vârsta copiilor până la 6 ani (pentru această formă de dozare);
- medicamentul este prescris cu precauție în timpul sarcinii și alăptării.

Sarcina: Nu există date privind siguranța medicamentului în timpul sarcinii. Medicamentul poate fi prescris de medicul curant dacă beneficiul așteptat pentru mamă este mai mare decât riscurile potențiale pentru făt.

Levocetirizina este excretată în laptele matern, deci dacă trebuie să luați un medicament în timpul alăptării, este necesar să rezolvați problema încetării temporare a alăptării.

Interacțiunea cu alte medicamente: Nu a existat nicio interacțiune cu utilizarea simultană a levocetirizinei și a medicamentelor a căror metabolizare este asociată cu sistemul citocromului P450 (ketoconazol, eritromicină, azitromicină, diazepam), totuși teofilina, cu utilizare repetată, poate reduce ușor clearance-ul levocetirizinei.

Nu a fost recomandată administrarea simultană a medicamentului Aleron cu sedative.
Cu utilizarea simultană a levocetirizinei nu crește efectul etanolului.

Supradozaj: Când se administrează o supradoză de medicament la pacienți, se observă apariția somnolenței sau supraexcitării, care este înlocuită de somnolență.

Nu există un antidot specific. În caz de supradozaj, sunt indicate lavaj gastric, administrare enterosorbantă și terapie simptomatică.
Hemodializa și dializa peritoneală sunt ineficiente.

Forma produsului: Tablete, acoperite, 10 bucăți într-un blister, 1 sau 3 blistere într-o cutie.

Condiții de depozitare: Medicamentul trebuie depozitat într-un loc uscat, departe de lumina directă a soarelui, la o temperatură care să nu depășească 25 de grade Celsius.

Perioada de valabilitate - 2 ani.

Sinonime: XyzalStructure: 1 comprimat filmat conține:

Diclorhidrat de levocetirizină - 5 mg;
Excipienți, inclusiv lactoză monohidrat.

Alergii Rinita alergică Rinită Dermatita NasmorkAntihistamine medicamenteDruguri

Oaspete 13 august 2017

Oleg 21 august 2017

Acțiune eficientă la medicamente. A ajutat la alergii sezoniere.

Oaspete 2 aprilie 2016

mi se potrivește, într-o zi și fără probleme

Comentariu 28 august 2015

medicamente excelente, au băut dimineața și au uitat de ambrosie.

Julia 9 august 2015

Vizitator 2 martie 2015

Un medicament minunat pentru alergii. Iubeste-l!

Viviana 05 iulie 2014

Accept ca o klaritina analogica - se potriveste!

Vizitator 27 iunie 2012

Toate recenziile despre ALERON

Pentru a elimina manifestările diferitelor tipuri de reacții alergice, alergii prescriu adesea medicamentul Aleron.

Acest medicament aparține antihistaminicilor din a treia generație și, prin urmare, are un mic grup de efecte secundare și contraindicații.

Ingredient activ

Principala componentă terapeutică a lui Aleron este levocetirizina, care este enantiomerul R al cetirizinei.

Levocetirizina este un blocant al receptorilor de histamină și din acest motiv are activitate antialergică.

Formularul de eliberare.

Aleron este disponibil în comprimate filmate. Fiecare comprimat conține 5 mg din principalul ingredient activ. Pachetul poate fi de 10 sau 30 comprimate.

Alergii recomandă ALLERGONIKS, ca remediu eficient pentru alergii. Instrumentul conține ingrediente naturale, celule vegetale vii, restabilește procesele metabolice în organism. Medicamentul a trecut teste clinice timp de 8 ani. TOATE DETALII AICI.

Acțiune farmacologică

  • antialergic;
  • Anti-inflamator;
  • antiekssudativnoe;
  • antipruriginoasă;
  • Pronunțată efect antihistamine asupra corpului.

Mecanismul acțiunii antialergice a lui Aleron este asociat cu capacitatea levocetirizinei de a bloca receptorii periferici ai histaminei H1.

De asemenea, medicamentul stabilizează membranele mastocitelor și astfel previne eliberarea histaminei.

Prin acționarea asupra receptorilor H1-histaminice, levocetirizina, în același timp, nu are efect asupra serotoninei,

Receptorii M-colinergici și adrenoreceptorii.

Pentru a obține efectul terapeutic dorit în tratamentul alergiilor, levocetirizina necesită aproape două ori mai puțin comparativ cu cetirizina utilizată pe scară largă.

Acest lucru se datorează faptului că levocetirizina formează o legătură mai stabilă cu receptorii de histamină.

După aplicarea lui Aleron, se observă și următoarele efecte:

  • Eliberarea chemokinelor și citokinelor proinflamatorii este redusă;
  • Activitatea eozinofilului este inhibată;
  • Eliberarea dependentă de IgE a histaminei și a leucotrienelor scade;
  • Factorul de piele trombocitoactivator este inhibat.

Astfel de modificări după administrarea Aleron conduc la ameliorarea diferitelor tipuri de reacții alergice, inclusiv eliminarea rapidă a simptomelor de rinită alergică.

În cazul alergiilor sezoniere, Aleron poate fi utilizat ca agent profilactic, în acest caz medicamentul previne apariția intoleranței.

Există o bună eficacitate a medicamentului atunci când se elimină atacurile de astm bronșic și alergii la frig.

Aleron este un medicament antihistaminic din a treia generație, lipsit de efectele inhibitoare asupra sistemului nervos central și de efectul cardiotoxic.

Atunci când se utilizează pe cale orală, componentele medicamentului sunt bine absorbite de tractul gastrointestinal, consumul de alimente nu afectează absorbția levocetirizinei, dar poate prelungi oarecum timpul de absorbție completă a medicamentului.

În administrarea orală, biodisponibilitatea lui Aleron este de până la 100%. În plasma sanguină, concentrația maximă este determinată la o oră după administrare.

Componentele medicamentului pătrund în laptele matern. Un mic procent de levocetirizină este transformat în ficat într-un metabolit inactiv.

Timpul de înjumătățire prin eliminare al medicamentului variază de la 7 la 10 ore. Levocetirizina părăsește complet corpul în 4 zile.

Izolarea componentelor Aleron se produce predominant prin rinichi.

Indicații pentru utilizare

Aleron este prescris ca agent terapeutic și profilactic pentru alergii acute și cronice.

Medicamentul este prescris pentru:

  • Rinită alergică și conjunctivită. Aleron este potrivit pentru tratarea alergiilor alergice sezoniere și pe tot parcursul anului;
  • Febra febrei (bătăi de strănut);
  • Urticarie. Aleron a fost, de asemenea, utilizat cu succes pentru a trata pacienții cu urticarie idiopatică cronică;
  • Edema Quincke;
  • Dermatoză alergică cu mâncărime severă, erupții cutanate, senzație de arsură. Aleron poate fi utilizat pentru a elimina simptomele alergiilor din piele și mucoase.

Metodă de utilizare

Aleron este prescris pentru pacienții adulți, care a fost utilizat în tratamentul copiilor de la vârsta de șase ani.

Aleron se administrează pe cale orală, adică prin gură, medicamentul trebuie spălat cu apă pură suficientă.

Durata întregului tratament și a dozei sunt determinate de medic pentru fiecare pacient cu reacții alergice în mod individual.

Doza uzuală este de un comprimat, administrată o dată pe zi. Pentru alergii severe la pacienții adulți, doza poate fi crescută la două comprimate.

După un contact scurt cu alergenul, timpul total de tratament este de până la 7 zile.

Pentru pacienții cu febră sezonieră, medicamentul este prescris pentru tratament timp de 3-6 săptămâni. Dacă este necesar, durata tratamentului este ajustată la 6 luni.

Pacienții cu insuficiență renală severă ajustează în mod necesar doza.

Aleron în astfel de cazuri poate fi utilizat în dozajul unui comprimat în două sau trei zile, dar un astfel de tratament trebuie selectat de către medic.

Încălcarea funcției hepatice nu necesită ajustarea dozei.

Efecte secundare

Aleronul este de obicei foarte bine tolerat de către pacienți. Dar, în unele cazuri, pot exista încălcări ale muncii organelor interne.

Efecte secundare apar de obicei:

  • Senzație de palpitații;
  • Creșterea oboselii, slăbiciune, somnolență, durere în cap, anxietate, agresivitate și crampe;
  • Dezvoltarea hepatitei.
  • Viziune defectuoasă;
  • Reacții anafilactice, edem, erupție cutanată, mâncărime.
  • Gură uscată, greață, dureri în diferite părți ale abdomenului, cu utilizare prelungită, creștere în greutate.

Contraindicații

Aleron nu este prescris:

  • Cu intoleranța individuală revelată a uneia dintre componentele medicamentului;
  • Pacienți cu insuficiență renală severă;
  • Pacienții cu intoleranță la galactoză, diminuarea învățării galactozei și a glucozei;
  • Copiii până la 6 ani.

Ajustarea dozei este necesară pentru pacienții de vârstă înaintată și cu insuficiență renală cronică.

În timpul tratamentului, este necesar să se elimine utilizarea alcoolului și să se se abțină de la conducere și de la locul de muncă care necesită o concentrare deosebită de atenție.

sarcină

Cu precauție, Aleron se utilizează în tratamentul femeilor gravide și în timpul alăptării.

Testarea siguranței medicamentului în timpul perioadei fertilității nu a fost efectuată, astfel încât medicamentul trebuie prescris de un medic, ținând seama de riscul de a avea un impact asupra dezvoltării fătului.

Levozetrizina este excretată în laptele matern, deci trebuie să refuzați temporar să hrăniți bebelușul în perioada în care ați utilizat Aleron.

Supradozaj.

O supradoză a lui Aleron se manifestă prin semne de intoxicare. La pacienții adulți, aceasta se manifestă prin somnolență severă, la copii, mai întâi există agitație și iritabilitate, care sunt apoi înlocuite de letargie.

Atunci când se identifică administrarea de doze excesive de tratament medicamentos prescris cu lavaj gastric.

După spălare este necesar să se ia enterosorbent în doza de vârstă, restul tratamentului depinzând de simptomele în curs de dezvoltare. Nu există un antidot specific.

Condiții de depozitare

Medicamentul trebuie depozitat departe de lumina soarelui, într-un loc uscat, temperatura în timpul depozitării nu trebuie să depășească 25 de grade.

Compoziție.

Un comprimat de Aleron conține 5 mg levocetrizină și următoarele substanțe sunt folosite ca substanțe auxiliare în producerea medicamentului: lactoză monohidrat, stearat de magneziu, celulază microcristalină.

Producator.

Emkyor Pharmaceuticals Co., Ltd., India.

Diferența de droguri Aleron și Aleron Neo

Medicamentul Aleron Neo este considerat un analog al lui Aleron, acesta include și principalul ingredient activ în cantitate de 5 mg.

Dar în instrucțiunile privind medicamentul a indicat utilizarea sa numai în tratamentul rinitei alergice și urticarei idiopatice.

Aleron simplu poate fi, de asemenea, utilizat pentru a trata dermatozele alergice, angioedemul.

Recenzii de comprimate Aleron

"Cu tratamentul cu droguri, Aleron sa întâmplat destul de accidental. Sunt alergic și am vizitat am o reacție la blana pisicii. Mâncărime în nas, strănut, rupere - toate astea m-au forțat să-i părăsesc oaspeții, dar înainte de a părăsi prietena mi-a dat pastila Aleron. După aproximativ 40 de minute, starea mea a revenit la normal, ca și cum nu s-ar fi întâmplat nimic. Am decis să cumpăr un pachet de pastile, pentru că nu se știe unde va ataca din nou atacul.

"Fiica mea are întotdeauna o răceală rea la începutul primăverii, multe plante sunt alergeni pentru ea.

Preparatele alergice au fost încercate de tot felul și în cele din urmă ne-am stabilit pe Aleron.

Dacă începeți să beți-o în avans, puteți supraviețui sezonului de înflorire a plantelor, cu practic fără simptome alergice pronunțate. "

"După ce am folosit antibioticele timp de trei zile la rece, în corpul meu apăreau blistere roz și destul de mari. Doctorul a spus că a fost o erupție cutanată, a anulat antibioticul și la prescris pe Aleron.

Erupțiile cutanate au scăzut în culoare și dimensiune în doar câteva ore după administrarea pilulei. După două zile de tratament, pielea mea a fost complet curățată. "

analogi

Cele mai cunoscute omologi ai lui Aleron includ:

Dar trebuie să ne amintim că înainte de a lua analogii de droguri Aleron, este necesar să se consulte cu un alergolog.

Aleron este un remediu antihistaminic din a treia generație folosit pentru a trata alergii acute și cronice.

Forma de eliberare și compoziția

Disponibile tablete Aleron, acoperite, ambalate în blistere cu câte 10 bucăți. Cutiile de carton conțin 1 sau 3 blistere.

Ingredientul activ al medicamentului este levocetirizina (enantiomerul R al cetirizinei, un derivat activ al hidroxizinei).

1 comprimat filmat conține: diclorhidrat de levocetirizină - 5 mg, excipienți, inclusiv lactoză monohidrat.

Indicații pentru utilizare

Medicamentul are un efect anti-exudativ, antiinflamator, elimină pruritul, previne acțiunea histaminei, care este produsă de organism ca răspuns la stimuli externi, provocând reacții alergice.

În conformitate cu instrucțiunile, Aleron este prescris pentru tratarea și prevenirea bolilor cauzate de diferite alergene (alimente, mușcături de insecte, praf, furie de animale, polen etc.):

  • Rinita și conjunctivita, atât sezoniere cât și pe tot parcursul anului;
  • Urticarie, inclusiv idiopatică cronică;
  • Edem angioneurotic (Quincke);
  • Eczeme de diverse etiologii;
  • Febra fetei;
  • Dermatoză alergică, însoțită de arsură, mâncărime, erupții pe piele și mucoase.

Medicamentul este utilizat în tratamentul astmului bronșic de natură alergică infecțioasă și este introdus, de asemenea, în regimul de tratament cu medicamente cu risc crescut de alergizare: antibiotice, seruri, vaccinuri.

Utilizarea lui Aleron este contraindicată în caz de hipersensibilitate la componentele medicamentului, derivați de piperazină, galactoză.

De asemenea, medicamentul nu este prescris pentru insuficiență renală sub formă severă.

Nu există date privind siguranța administrării acestui medicament pentru femeile însărcinate. Nu este prescrisă mamelor care alăptează, copiilor sub 6 ani.

Conform instrucțiunilor, Aleron nu trebuie administrat concomitent cu sedativele.

Dozare și administrare

Aleron este utilizat pentru tratamentul adulților și copiilor de la 6 ani.

Luați 1 comprimat o dată pe zi, pe cale orală. Doza zilnică de medicament pentru adulți - nu mai mult de 2 comprimate (sau 10 mg).

Pilula este înghițită fără a mesteca și a bea suficientă apă, indiferent de masă.

Durata tratamentului și dozajul prescris de medicul curant, în funcție de natura bolii.

Durata tratamentului pentru diferite boli poate varia de la o săptămână la șase luni.

Ajustarea dozei este necesară la pacienții cu insuficiență renală.

Utilizarea lui Aleron produce rareori efecte secundare la pacienți. Dar, în unele cazuri, s-au observat următoarele reacții corporale la levocetirizină:

  • Sistemul nervos central - amețeli, dureri de cap, oboseală, insomnie sau somnolență, vedere încețoșată;
  • Tractul digestiv - durere în regiunea epigastrică, gură uscată, greață, vărsături, creșterea apetitului, modificări în biochimia probelor hepatice;
  • Sistemul cardiovascular - tahicardie, sângerare nazală.

În cazul unui supradozaj cu Aleron, poate apare somnolență sau supraexcită (uneori se înlocuiesc reciproc), în acest caz este necesară spălarea stomacului, administrarea unui enterosorbant. Peritoneala și hemodializa în această situație sunt ineficiente.

Drogurile sunt sinonime ale lui Aleron, cu același ingredient activ - Xisal, Alersin, Suprastinex, Elset, Zenaro, Glentset, Cesero, Levocetirizin-Teva.

Preparate analoge legate de un grup farmaceutic - Alersa, Allertek, Zyrtec, Zodak, Letizen, Parlazin, Cetirizină, Cetirinax, Cetrin, Cetirizin-Teva, Zetrinal, Zyntse, Cetirizină-OBL.

Termeni și condiții de depozitare

Aleron trebuie depozitat într-un loc uscat protejat de lumina directă a soarelui. Temperatura de depozitare nu mai mare de 25 ° C

Tabelul lui Aleron. p / o 5 mg Nr. 10

Forma de dozare: tabel. p / o 5 mg
Ambalaj: 10
Producător: Emcure Pharmaceuticals (India)
Grupa: Medicamente

Instrucțiuni Aleron tabel. p / o 5 mg Nr. 10:

LEVOCETIRIZINUM R06A E09

COMPOZIȚIE ȘI FORMĂ DE PROBLEME:

Tabel. p / aproximativ 5 mg, № 10 13,22 UAH.

Tabel. p / aproximativ 5 mg, № 30 25.99 UAH.

№ UA / 5615/01/01 de la 15 decembrie 2006 la 15 decembrie 2011

PROPRIETĂȚI FARMACOLOGICE: clorhidratul de levocetirizină este un izomer levogiric al cetirizinei, un antagonist puternic selectiv și puternic al receptorilor H1 periferici. Levocetirizina are de două ori afinitatea pentru receptorul H1 decât cetirizina, acționând la doza dublă cea mai mică, este egală cu cetirizina pentru activitatea antihistaminică. 5 mg levocetirizină prezintă aceeași activitate terapeutică ca și cetirizina 10 mg. Levocetirizina afectează stadiul de reacții alergice dependent de histamină și, de asemenea, reduce migrarea eozinofilelor, reduce permeabilitatea vasculară, limitează eliberarea mediatorilor inflamatori. Împiedică dezvoltarea și facilitează evoluția reacțiilor alergice, are acțiune antiexudativă, antipruritică, practic nu are acțiune anticholinergică și antiserotonină. Levocetirizina inhibă reacțiile alergice cu introducerea de histamină, alergeni specifici, cu urticarie reci, reduce bronhoconstricția la astm. Nu afectează sistemul nervos central. Nu interacționează cu receptorii 5-HT adrenergici. Levocetirizina nu afectează lungimea intervalului Q-T pe ECG.
Levocetirizina este absorbită rapid atunci când este administrată pe cale orală. Concentrația maximă în ser se atinge după 0,9 ore după administrarea orală a unei doze terapeutice și este de 207 ng / ml. Efectul medicamentului începe la 12 minute după administrarea unei doze unice la 50% dintre pacienți, după 1 oră - în 95% și durează 24 de ore. Volumul de distribuție - 0,4 l / kg. Levocetirizina este legată de proteinele plasmatice de 90%. Biodisponibilitatea ajunge la 100%. În cantități mici, mai puțin de 14% este metabolizată în ficat prin dealchilarea cu formarea unui metabolit inactiv farmacologic (spre deosebire de alți antagoniști ai receptorilor histaminelor H1, care sunt metabolizați în ficat de sistemul citocrom).
Timpul de înjumătățire este de 7-10 ore. Clearance total - 0,63 ml / min / kg. Nu este cumulat. Complet excretat în 96 de ore. 85,4% din medicament este excretat nemodificat de rinichi în urină.

INDICAȚII: rinită alergică sezonieră și persistentă, urticarie idiopatică cronică, angioedem, prurit, reacții alergice cauzate de consumul de alimente, medicamente și alte alergene, reacții alergice la mușcături de insecte. În tratamentul dermatozei pruritice (dermatită atopică, eczemă, dermatită de contact, etc.), BA.

UTILIZARE: adulți și copii cu vârsta peste 6 ani trebuie prescris câte 5 mg (1 comprimat) o dată pe zi. Copii cu vârsta cuprinsă între 2 și 6 ani - 2,5 mg (1/2 comprimat) 1 dată pe zi. Acceptați indiferent de masă. Doza zilnică maximă este de 10 mg pe zi.
În insuficiența renală, doza de medicament depinde de clearance-ul creatininei. Cu o valoare a clearance-ului de 50-80 ml / min și mai mult, se administrează 5 mg (1 comprimat) pe zi, cu o valoare de 30-49 ml / min, 5 mg pe zi, cu mai puțin de 30 ml / min - 5 mg la fiecare 3 zile, 10 ml / min. Medicamentul este contraindicat.
Când nu se efectuează ajustarea dozei de insuficiență hepatică.

CONTRAINDICAȚII: hipersensibilitate la levocetirizină, cetirizină sau precursorul acesteia - hidrozină și / sau o altă componentă a medicamentului; vârsta de până la 2 ani.

Efecte adverse: rareori - dureri de cap, dureri de stomac, greață, vărsături, gură uscată, faringită, tuse, oboseală, tahicardie, letargie, sângerări nazale. În cazuri izolate, este posibil să se dezvolte angioedem și o creștere a nivelului enzimelor hepatice în sânge.

INSTRUCȚIUNI SPECIALE: Utilizare în timpul sarcinii și alăptării. Siguranța medicamentului în timpul sarcinii nu este instalată, deci numirea sa este posibilă numai în cazurile în care beneficiul așteptat pentru mamă depășește riscul potențial pentru făt. Levocetirizina pătrunde în laptele matern, astfel încât utilizarea medicamentului la mamele care alăptează este posibilă în cazurile în care beneficiul așteptat pentru mamă depășește impactul posibil asupra copilului.
Influența asupra abilității de a conduce vehicule și de a lucra cu mecanisme. Studiile clinice nu au evidențiat niciun efect al levocetirizinei asupra atenției, vitezei de reacție și capacității de a conduce vehicule. Cu toate acestea, având în vedere posibilitatea apariției unor astfel de efecte nedorite, cum ar fi somnolența, oboseala și astenia, ar trebui abordată problema capacității de a conduce vehicule și mecanisme după evaluarea răspunsului individual al pacientului la medicament.

INTERACȚIUNI: utilizarea combinată a levocetirizinei cu macrolide sau ketoconazol nu a determinat modificări semnificative ale ECG. Când se utilizează în doze terapeutice, nu au fost obținute date privind interacțiunea cu alcoolul. Cu toate acestea, este necesar să se abțină de la utilizarea băuturilor care conțin alcool. Utilizarea concomitentă a antidepresivelor triciclice (de exemplu, amitriptilină), a substanțelor narcotice (de exemplu, morfină, codeină), benzodiazepine (de exemplu diazepam), antihistaminice sedative (de exemplu clorfenamină) pot duce la somnolență.

Supradozaj: la adulți, simptomele supradozajului manifestă somnolență, la copii - excitare, alternarea somnolenței. Nu există un antidot specific. Terapie simptomatică și de susținere recomandată, lavaj gastric. Hemodializa este ineficientă.

CONDIȚII DE DEPOZITARE: într-un loc uscat, întunecos, la o temperatură de 15-25 ° C.

Expresii cheie Aleron cumpăra Aleron informații detaliate Aleron instrucțiuni Aleron

Aleron

  • Indicații pentru utilizare
  • Metodă de utilizare
  • Efecte secundare
  • Contraindicații
  • sarcină
  • Interacțiunea cu alte medicamente
  • supradoză
  • Formularul de eliberare
  • Condiții de depozitare
  • Sinonime
  • structură

Drogul Aleron - medicament antialergic, aparținând grupului de medicamente antihistaminice de 3 generații. Aleron conține substanța activă levocetirizină - enantiomerul R de cetirizină, care este un derivat activ al hidroxizinei. Aleron are acțiune antialergică, antipruritică, antiinflamatoare și antiexudativă. În plus, medicamentul are un efect pronunțat antihistaminic. Mecanismul de acțiune al medicamentului este asociat cu capacitatea sa de a bloca receptorii periferici ai histaminei H1 și de a preveni eliberarea histaminei prin stabilizarea membranelor celulare mastocitare. Levocetirizina are o selectivitate ridicată pentru receptorii H1-histaminici, oferind un efect pronunțat de blocare, medicamentul nu afectează receptorii M-colinergici și serotoninici, precum și receptorii adrenergici (care sunt aproape de structură față de receptorii histaminei H1). Trebuie remarcat faptul că, pentru a obține efectul terapeutic al levocetirizinei, este necesar să se utilizeze jumătate din cantitatea de cetirizină, deoarece levocetirizina este capabilă să formeze o legătură mai stabilă cu receptorii. Cu utilizarea medicamentului, se observă, de asemenea, o scădere a eliberării citokinelor și chemokinelor proinflamatorii, inhibarea chemotaxiei și a adeziunii eozinofilelor și exprimarea moleculelor de adeziune. Levocetirizina ajută de asemenea la reducerea eliberării dependente de IgE a histaminei, a leucotrienelor C4 și a prostaglandinei D2, în plus, medicamentul inhibă factorul de trombocitoactivare a pielii. Datorită acestor modificări ale corpului, levocetirizina ajută la atenuarea fluxului de diverse reacții alergice (inclusiv rinită alergică), iar în caz de alergii sezoniere, levocetirizina poate fi folosită ca măsură preventivă pentru a preveni apariția reacțiilor alergice. Eficacitatea medicamentului pentru urticarie rece și atacuri de astm bronșic a fost de asemenea observată. Spre deosebire de generațiile anterioare de medicamente antialergice, levocetirizina nu are un efect depresant asupra sistemului nervos central. Levocetirizina nu are un efect toxic asupra inimii.

După administrarea orală, Aleron este bine absorbit în tractul gastro-intestinal, iar consumul de alimente nu are practic niciun efect asupra gradului de absorbție a levocetirizinei, dar reduce ușor viteza acesteia. Biodisponibilitatea levocetirizinei prin administrare orală atinge 100%. Concentrația maximă în plasma sanguină este observată după 0,9-1 ore de la administrare, pentru Levocetirizine, un grad ridicat de asociere cu proteinele plasmatice (până la 90%) este caracteristic.

Medicamentul trece în laptele matern. O parte minoră a levocetirizinei este metabolizată în ficat prin O-dealchilare pentru a forma un metabolit inactiv. Sistemul citocrom P450 nu participă la procesul de metabolizare a levocetirizinei. Timpul de înjumătățire al medicamentului este de 7-10 ore, levocetirizina este complet excretată din organism în decurs de 96 de ore. Excreția medicamentului este, în principal, rinichii (până la 86% din doză). Hemodializa elimină aproximativ 10% din medicament. La pacienții cu insuficiență renală și clearance-ul creatininei sub 40 ml / min, excreția medicamentului este redusă (cu o creștere a concentrațiilor plasmatice).

Indicații pentru utilizare

Medicamentul Aleron este utilizat pentru tratarea și prevenirea bolilor alergice acute și cronice, incluzând:
- alergie rinită și conjunctivită (inclusiv pe tot parcursul anului și sezoniere);
- febra fanului;
- urticarie (inclusiv medicamentul utilizat pentru tratarea pacienților cu urticarie idiopatică cronică);
- angioedem (angioedem);
- dermatozele alergice, care sunt însoțite de mâncărime, arsură și erupții pe diferite zone ale pielii și ale membranelor mucoase.

Metodă de utilizare

Medicamentul este utilizat pentru a trata adulți și copii de peste 6 ani. Medicamentul este luat pe cale orală cu o cantitate suficientă de apă. Doza de medicament și durata cursului tratamentului sunt determinate de medicul care urmează, în mod individual, pentru fiecare pacient.
De obicei, prescris 1 comprimat de droguri 1 dată pe zi.
Pentru adulți, doza maximă de medicament este de 10 mg (2 comprimate) pe zi.

Durata tratamentului depinde de natura bolii, de obicei cu contact de scurtă durată cu alergenul, se recomandă administrarea medicamentului în decurs de 7 zile, febra fânului de la 3 până la 6 săptămâni. Dacă este necesar, cursul tratamentului poate fi prelungit la 6 luni.
Pacienții care suferă de insuficiență renală necesită ajustarea dozei. De aceea, atunci când clearance-ul creatininei este mai mic de 50 ml / min, se recomandă prescrierea a 1 comprimat de medicament 1 în 48 de ore și clearance-ul creatininei sub 30 ml / min - 1 comprimat de medicament 1 timp în 72 de ore. Pacienții cu insuficiență renală și clearance-ul creatininei sub 10 ml / min nu se recomandă să prescrie medicamentul Aleron.
La numirea medicamentului la pacienții cu insuficiență hepatică nu este necesară ajustarea dozei.

Efecte secundare

Medicamentul este, de obicei, bine tolerat de către pacienți, dar, în cazuri rare, astfel de efecte secundare au fost observate la utilizarea levocetirizinei:
- din partea sistemului nervos central: amețeli, cefalee, oboseală, insomnie, somnolență;
- din partea sistemului digestiv: greață, vărsături, uscăciunea gurii, creșterea apetitului, durere în regiunea epigastrică, modificări ale testelor funcției hepatice;
- altele: tahicardie, vedere încețoșată, sângerări nazale.

La pacienții cu hipersensibilitate la levocetirizină, cu utilizarea medicamentului, sa observat apariția pruritului, erupțiilor cutanate, urticarie, anafilaxie, angioedem și dificultăți de respirație.

Contraindicații

- Creșterea sensibilității individuale la componentele medicamentului și derivatelor de piperazină;
- forma severă de insuficiență renală (clearance-ul creatininei mai mic de 10 ml / min);
- intoleranță la galactoză, scăderea absorbției de glucoză și galactoză;
- vârsta copiilor până la 6 ani (pentru această formă de dozare);
- medicamentul este prescris cu precauție în timpul sarcinii și alăptării.

sarcină

Nu există date privind siguranța medicamentului în timpul sarcinii. Medicamentul poate fi prescris de medicul curant dacă beneficiul așteptat pentru mamă este mai mare decât riscurile potențiale pentru făt.
Levocetirizina este excretată în laptele matern, deci dacă trebuie să luați un medicament în timpul alăptării, este necesar să rezolvați problema încetării temporare a alăptării.

Interacțiunea cu alte medicamente

Nu a existat nici o interacțiune cu utilizarea simultană a levocetirizinei și a medicamentelor a căror metabolizare este asociată cu sistemul citocromului P450 (ketoconazol, eritromicină, azitromicină, diazepam), cu toate acestea, teofilina, cu utilizare repetată, poate reduce ușor clearance-ul levocetirizinei.
Nu a fost recomandată administrarea simultană a medicamentului Aleron cu sedative.
Cu utilizarea simultană a levocetirizinei nu crește efectul etanolului.

supradoză

Când a fost supus unei supradoze de medicament la pacienți, a apărut o stare de somnolență sau o suprasolicitare, care este înlocuită de somnolență.
Nu există un antidot specific. În caz de supradozaj, sunt indicate lavaj gastric, administrare enterosorbantă și terapie simptomatică.
Hemodializa și dializa peritoneală sunt ineficiente.

Formularul de eliberare

Comprimate acoperite, 10 bucăți într-un blister, 1 sau 3 blistere într-o cutie.

Condiții de depozitare

Medicamentul este recomandat să fie depozitat într-un loc uscat departe de lumina directă a soarelui, la o temperatură care să nu depășească 25 de grade Celsius.
Perioada de valabilitate - 2 ani.

Aleron

Aleron este un medicament a cărui acțiune are drept scop eliminarea simptomelor alergice. Face parte din a treia generație de antihistaminice.

Compoziție, formă de eliberare și analogi

Ingredientul activ din Aleron este levocetirizina.

Medicamentul este disponibil sub formă de comprimate ovale biconvexe de culoare albă (sau aproape albă), acoperite cu film și gravate pe ambele părți ("L9CZ" pe o față și "5" pe cealaltă parte).

Un comprimat de Aleron conține 5 mg diclorhidrat de levocetirizină și excipienți (amidon de porumb, celuloză microcristalină, amidon glicolat de sodiu, lactoză monohidrat, stearat de magneziu, etc.).

Cutia conține 1 sau 3 blistere, fiecare conținând 10 comprimate.

Următoarele medicamente sunt analogice ale lui Aleron, dar înainte de înlocuirea unui medicament cu omologul său, este necesar să se consulte un medic:

Acțiunea farmacologică a lui Aleron

Tabletele Aleron au efecte anti-alergice, antiinflamatorii și anti-exudative, elimină pruritul și împiedică eliberarea histaminei. Acest efect al medicamentului este asociat cu capacitatea acestuia de a bloca H periferic1-histaminelor și prin reglarea membranelor celulelor grase pentru a limita eliberarea histaminei.

În tratamentul cu Aleron, nivelul de eliberare a chemokinelor și citokinelor proinflamatorii este redus, chemotaxia și adeziunea la eozinofile sunt inhibate. Levocetirizina reduce gradul de eliberare dependentă de IgE a histaminei, a leucotrienelor C4 și a prostaglandinei D2. În plus, există o depresie a factorului de activare a trombocitelor (PAF).

După cum puteți vedea, medicamentul facilitează foarte mult cursul diferitelor reacții alergice. De asemenea, poate fi utilizat ca agent profilactic în cazul anumitor circumstanțe (sezoniere sau altele) care pot provoca o reacție alergică. Medicamentul este eficient în atacurile de astm bronșic și în timpul urticariei. Deoarece Aleron este un medicament din a treia generație, acesta nu are un efect toxic asupra inimii și un efect dăunător asupra funcționării sistemului nervos central.

Concentrația maximă de levocetirizină din sânge este atinsă după 60 de minute după administrare, eliminarea parțială a medicamentului apare după 7-10 ore. Medicamentul complet este afișat în 96 de ore.

Indicații pentru utilizarea lui Aleron

În conformitate cu instrucțiunile, Aleron este utilizat pentru prevenirea și tratamentul următoarelor boli alergice cronice și acute:

  • Urticarie (inclusiv idiopatică cronică);
  • Febra fetei;
  • Conjunctivită alergică și rinită (sezonieră și pe tot parcursul anului);
  • Angioedem;
  • Dermatoza de origine alergică, însoțită de arsuri, mâncărime și erupții pe piele și pe membranele mucoase.

Contraindicații

Comprimatele de Aleron sunt contraindicate în caz de hipersensibilitate la levocetirizină și la alți derivați de piperazină. Nu luați medicamentul pentru persoanele cu insuficiență renală severă și pentru pacienții aflați pe cale dializă.

Copiii sub vârsta de 6 ani, în timpul sarcinii și alăptării sunt, de asemenea, contraindicații pentru utilizarea Aleron.

În caz de galactosemie, deficit de lactază și sindrom de absorbție a glucozei-galactozei depreciate, utilizarea acestui medicament este interzisă.

Metoda de utilizare a lui Aleron

Instrucțiunile către Aleron au indicat că medicamentul este destinat administrării orale. Medicul stabilește doza și durata tratamentului pentru fiecare pacient individual. De regulă, medicamentul este prescris câte un comprimat o dată pe zi. Doza maximă pentru adulți - 2 comprimate (10 mg) pe zi.

Durata tratamentului depinde de boală. De exemplu, în timpul contactului pe termen scurt cu un agent alergic, medicamentul este luat în 7 zile, iar pentru febra fanului - 3-6 săptămâni. Dacă este necesar, cursul tratamentului este prelungit la 6 luni.

Ajustarea dozei de medicament este necesară pentru pacienții care suferă de insuficiență renală. Dacă volumul de plasmă din sânge care este curățat de creatinină într-un minut (clearance) este mai mic de 50 ml, se recomandă administrarea unui comprimat de Aleron o dată la 48 de ore, cu un indicator mai mic de 30 ml / min - o dată la fiecare 72 de ore. Pentru clearance-ul creatininei de 10 ml / min sau mai puțin, nu se recomandă utilizarea medicamentului.

Nu sunt necesare pacienți cu insuficiență hepatică a funcției hepatice.

Efecte secundare

Reacțiile adverse posibile la administrarea medicamentului sunt nesemnificative. Conform instrucțiunilor, Aleron poate avea un efect asupra sistemului nervos central, care este exprimat prin cefalee, amețeli, somnolență sau insomnie.

Modificări mici pot fi observate din partea sistemului cardiovascular și digestiv: tahicardie, apetit crescut, greață, vărsături. Alte reacții adverse rare includ sângerări nazale și tulburări vizuale.

O supradoză a lui Aleron duce la somnolență sau supraexpirație, alternând cu somnolență. După ingerarea dozelor excesive, sunt indicate administrarea enterosorbentă, lavajul gastric și terapia simptomatică. Nu există un antidot specific.

Interacțiunea cu medicamentele Alerona

Cu utilizarea concomitentă de Aleron și a medicamentelor a căror metabolizare este asociată cu sistemul citocromului P450 (eritromicină, diazepam, ketoconazol, azitromicină), nu a fost detectată nicio interacțiune medicamentoasă. Utilizarea repetată a teofilinei reduce într-o oarecare măsură clearance-ul levocetirizinei.

Administrarea concomitentă de Aleron și sedative trebuie evitată. Levocetirizina nu interacționează cu etanolul și nu își îmbunătățește acțiunea.

Condiții de depozitare

Aleron este depozitat într-un loc uscat, la o temperatură care nu depășește 25 ° C, departe de lumina directă a soarelui. Perioada de valabilitate a medicamentului - 2 ani.

Ați găsit o greșeală în text? Selectați-l și apăsați pe Ctrl + Enter.

Pentru Mai Multe Informații Despre Tipurile De Alergii